Mi a fascia: testünk rejtett összetartó ereje
A fascia testünk ritkán emlegetett része, pedig rendkívül sokszínű és fontos feladatokat lát el. Most körbejárjuk, mi a fascia, milyen panaszokat okozhat a „meghibásodása” és hogyan kezelhetők a felmerülhető problémák.
Mi a fascia?
A fascia egy rostos kötőszövet, ami szerkezetében leginkább az ínakhoz hasonlítható. Feladata a test egyes részeinek összetartása, illetve a mozgás koordinálása. Ennek megfelelően jelen van az izomrostok között, az izomcsoportok, az idegek és erek körül, de még a bőr és az alatta húzódó izmok között is.
A mozgás szempontjából kettő, összesen pedig három típust különböztetünk meg:
-
A mély fascia: az izmok, izomcsoportok körül található, feladata az egyes csoportok elkülönítése, védelme.
-
A felszíni fascia: a bőr és az izmok között húzódik, feladata e két szervrendszer összekapcsolása, illetve a közös mozgásuk segítése.
-
A viszcerális fascia: ugyan az első csoportba tartozik, azonban feladata az izmok helyett az erek, illetve egyes belső szervek védelme, elhelyezkedésük biztosítása.
Mi a fascia feladata?
Mozgás
A fascia elhelyezkedéséből adódóan jelentős szerepet tölt be a test mozgásának koordinálásában. Megfelelő pozícióban tartja az izmokat, illetve az egyes rétegek egymáson csúszásával garantálja a gördülékeny mozgást.
Védelem
Mi a fascia az izmok esetében? A túlfeszülés elkerülésével, míg az erek, inak, belső szervek kapcsán egy „védőréteg” kialakításával segíti a szervezet egyes részeinek biztonságát. Ehhez hozzátartozik a feszültség levezetése is, azaz amennyiben a testet (leginkább az izomzatot) nagy megterhelés éri, a fascia rugalmasságot biztosít. Ezáltal sokkal kevesebb esetben történik sérülés, illetve az izmok is megfelelő körülmények között képesek dolgozni.
Érzetátvitel
Végül, de nem utolsó sorban, fontos szerepet tölt be a tudatos és tudatalatti érzékelésben is. Egyes fascia szövetek érzékenyek lehetnek a fájdalomra, feszültségre vagy irritációra. Ezen érzetek az agyba jutva pozícióváltást, a testtartás vagy a mozgás optimalizálását válthatják ki. Ezen kívül a kötőszövet állandó kommunikációban áll az aggyal az izmok és ízületek állapotáról is, így a sérülésekre – ficamok, törések, zúzódások, szakadások – is képes felhívni a figyelmet a test bármely részén.
A fascia problémái és kezelésük
Ezen rostos kötőszövetnek az egyes rétegei között hialuronsav található, amely biztosítja a gördülékeny mozgást, illetve a megfelelő működést. Amennyiben gyulladás alakul ki, vagy a nem megfelelő étkezés vagy mozgásszegény életmód hatására csökken a hialuronsav szintje és megvastagszanak a rétegek, tünetek jelentkezhetnek. Ezek általában a mozgással kapcsolatosak, így a leggyakoribb panaszok a fájdalom és a nehézség bizonyos mozdulatok megtételekor.
Mi a fascia rendellenességeinek, tüneteinek jelentkezésekor a megoldás? Ilyenkor átfogó kezelésre van szükség. Egyrészt szükséges a kiváltó ok helyre billentése, azaz a gyulladás kezelése, megfelelő étkezés vagy rendszeres mozgás bevezetése. Másrészt a helyi problémával is foglalkozni kell.
A rostrétegek megvastagodása vagy a hialuronsav szintjének csökkenése masszázzsal kiválóan kezelhető. Ekkor kézzel kifejtett nyomás segítségével elmozdítjuk az összetapadt rétegeket, a kialakuló hő és mozgás hatására pedig beindul a szervezet saját anyagcseréje is. Ez az öngyógyító folyamatok elindulását is jelzi, fokozódik a hialuronsav termelése és újra könnyebbé, fájdalommentessé válik a mozgás – mind testi szinten, mint pedig az egyes rétegek között.
Amennyiben a fascia problémáiból eredő panaszokkal érkeznél masszázsstúdiónkba, vedd fel velünk a kapcsolatot! Konzultáció során egyeztetünk állapotodról, hogy masszőreink a lehető legjobb kezelést nyújthassák számodra, legyen az relax, sport vagy svédmasszázs!