Masszázs után gyulladás: siker vagy kudarc?
Gyakori panasz a masszázskezelések után a kisebb-nagyobb mértékű fájdalom. Elsőre talán úgy tűnhet, hogy ha a masszázs után gyulladás lép fel, az az eljárás sikertelenségét jelenti. A valóság azonban ennél jóval összetettebb. Közel sem mindegy ugyanis, hogy a gyulladás pontosan hol és milyen formában jelentkezik. Ez meghatározza, hogy sikerről vagy éppen problémáról van szó: ezt tekintjük most át.
Mi okozza az izomfájdalmat?
A masszázs bizonyos értelemben olyan, mint egy passzív edzés. Míg a testmozgás egyes izmok és izomcsoportok tudatos megerőltetésével jár, addig masszázs során a masszőr ugyanezeket stimulálja. Míg egyes masszázstípusok enyhébbek, más kezelések intenzívebbek lehetnek, például egy svéd masszázs vagy egy thai masszázs.
A terápia hatására az izmokba több vér jut, illetve gyakran a felgyülemlett nyirokfolyadék és méreganyagok is mozgásba kerülnek. Ennek hatására lényegében helyi gyulladás jön létre: vérbőség, fájdalom, bőrpír. Ez azonban nem „rossz” gyulladás, vagyis nem azt jelzi, hogy a testünk megsérült a masszázs során. Inkább egy izomlázhoz hasonlítható, hiszen minél többször veszünk részt masszázson, annál inkább hozzászokik a test, így ritkábbá válnak az efféle tünetek.
Masszázs után gyulladás: hogyan segíthető elő a gyors „gyógyulás”?
Számos módszer van, amellyel a panaszok megszüntetése felgyorsítható. Ezek közül szedtük össze néhányat:
- Melegen tartás. Az izmok mozgatása, melegen tartása segíti a relaxációt, valamint csökkenti a fájdalom okozta feszültséget.
- Hidegterápia. A meleg mellett a hideg is segíthet a panaszok csökkentésén. A hidegzuhany vagy -borogatás enyhíti a gyulladást, fájdalomcsillapító hatású és serkenti a vérkeringést.
- Masszázskezelés. Masszázs után gyulladás jelentkezik? Ahogyan az izomlázon is, ebben az esetben is segíthet a „rádolgozás”.
- Pihentetés. Amennyiben a fenti technikák túl fájdalmas a meglévő gyulladáshoz, a pihentetés lehet a legjobb megoldás. Ez ugyanis engedi, hogy a test a saját tempójában gyógyítsa meg önmagát.
Hogyan kerülhető el, hogy a masszázs után gyulladás jelentkezzen?
Természetesen nem kell beletörődni abba, hogy az első néhány masszázs kezelést napokig tartó fájdalom kísérje. Számos technika létezik arra is, hogy ez a kellemetlen mellékhatás elkerülhető, minimalizálható legyen. Ezek közül a két leginkább kézenfekvő:
- Kommunikáció: a legegyszerűbb megoldás, ha az eljárás előtt külön megbeszéljük a masszőrünkkel, milyen erősségű nyomást alkalmazzon, és mely testtájak masszírozását érezzük komfortosnak. Egy profi terapeuta ezt külön kérés nélkül is megérdeklődi a vendégtől.
- Nyújtás: segíthet, ha a masszírozást követően nyújtó gyakorlatokat végzünk, ahogyan azt egy edzés után is tennénk. Ez segít az izmok regenerálásában és csökkenti a későbbi gyulladás esélyét.
Mikor van baj?
Sajnos van, hogy a gyulladás nem a masszázs természetes velejárója, hanem komolyabb problémákra hívja fel a figyelmet. Amennyiben az izomfájdalom pár napon belül nem múlik el, érdemes orvoshoz fordulni. Fennáll ugyanis annak az esélye, hogy a masszázs túl erőteljes volt és sérülést okozott.
Masszázs után gyulladás jelentkezhet más formában is, mint izomfájdalom - erre szintén érdemes odafigyelni. Ha például bőrpír keletkezik a kezelést követően, a bőrön kiütések vagy sebesedés jelenik meg, az utalhat a használt krémekre, olajokra való érzékenységre. Szélsőséges esetben akár a masszőr vagy a masszázságy nem megfelelő higiéniájára is. Ilyenkor is mindenképp ajánlott orvoshoz fordulni, hogy időben megkezdődhessen a megfelelő kezelés.
A Central Harmony Massage Studio masszőrjei kiemelt figyelmet fordítanak a vendégekre. Fontosnak tartjuk a konzultációt, a megfelelő kommunikációt, hiszen bár a gyulladás nem feltétlenül jelent problémát, célunk, hogy vendégeink a lehető legnagyobb kényelemben érezzék magukat.
Vedd fel velünk a kapcsolatot vagy foglalj időpontot akár már ma!