Izomcsomó: minden, amit tudni érdemes
Az izomcsomó olyan állapot, ami napjainkban egyre több embert érint. Fájdalmas tünetekkel jár, így senki sem viseli szívesen. Ha azonban tudjuk, hogyan ismerhető fel a baj időben, mire érdemes odafigyelni és hogyan kezelhető a helyzet, enyhíthetjük a kellemetlenségeket.
Az izomcsomó tünetei
Az izomcsomók meglehetősen könnyen felismerhetőek, hiszen a nevüket is jellegükről kapták. Ennek az állapotnak a legszembetűnőbb tünete ugyanis maga a kitapintható csomó. Nagyon fontos, hogy amennyiben a testünkön bárhol csomót észlelünk, azzal forduljunk orvoshoz – ez azonban inkább az egyéb jellegű duzzanatokra igaz. Az izomcsomó ugyanis egyértelműen izomnál található.
Ezen kívül jellemző még a terület melegsége, esetleg bőrpír jelentkezése, illetve a környező izmok feszültsége is.
Az izomcsomó kialakulásának okai
Az izomcsomó számtalan dologtól kialakulhat, hiszen izmainkra hatással van a mozgás, a mozgás hiánya, az étkezés, de a stressz is. A következő csupán néhány tényező, ami izomcsomó kialakulását okozhatja.
Asztali munka végzése
Az izomcsomók kialakulásának egyik leggyakoribb oka az asztali munka. Ahogyan az általános hátfájás, ez az állapot is fenyegeti azokat, akik túl sok időt töltenek el ugyan abban a testhelyzetben.
A legtöbben a munkaasztaluknál nem megfelelő testhelyzetben vannak – akár a szék, az asztal vagy a számítógép elhelyezése miatt. Ez azt jelenti, hogy minden nap hosszú órákra egészségtelen kényszertartásba kerül a testük, ami megviseli az izmokat. Ennek hatására igen gyorsan gyulladás alakulhat ki, amelynek egyik megjelenési típusa az izomcsomó.
Ismétlődő mozdulatsorok
Az ismétlődő mozdulatsorok szintén veszélyesek. Hatásukra az egyenletes terhelés helyett egyoldalú, esetleg egyetlen izomcsoportra fókuszáló mozgás jön létre. Ez – mintha a mérleg egyik nyelvére súlyt helyeznénk – a másik oldal gyengüléséhez vezet, az eltolódás pedig szinte végeláthatatlan. A hanyagolt izmok fáradékonnyá, gyengévé válhatnak, míg a mozdulatsor által terhelt izmok túlterhelődnek, fájdalmassá válnak, begyulladnak.
Sérülés
Az izomsérülések önmagukban is hatalmas figyelmet és önuralmat igényelnek. A gyógyulás későbbi szakaszaiban könnyedén gondolhatjuk azt, hogy már nincs semmi baj, a hétköznapi tevékenységekhez visszatérve azonban gyakori az újabb sérülés. Ehhez hasonló módon izomcsomó is kialakulhat egy ilyen helyzetben.
Ennek egyik oka az lehet, hogyha túl hamar terheljük újra az izmokat. A másik azonban meglepő módon a skála másik oldala: ha túlzottan kímélni próbáljuk a sérült területet, azzal túlterhelhetjük annak párját vagy valamely helyettesítő izmát. Az adott terület – nem készülve a hirtelen jött „felelősségre” – szintén megsérülhet vagy hasonlóan fájdalmas izomcsomó alakulhat ki rajta.
Az izomcsomó kezelése
Az izomcsomó kezelésére sajnos nincsen azonnali módszer – szerencsére azonban egyáltalán nem bonyolult a folyamat. Három pontot szükséges észben tartani és követni.
-
Kiváltó ok megszüntetése: Bár önmagában nem oldja meg a már létező izomcsomó problémáját, nagyon fontos, hogy megszüntessük azt a kiváltó okot, ami miatt az adott helyzetbe kerültünk. Ezzel elkerülhetjük a kezelés túlzott elnyúlását és a visszatérő izomcsomókat.
-
Tüneti kezelés: Mivel nem megbetegedésről van szó, lényegében minden tüneti kezelésnek számít, itt azonban a hangsúly a fájdalom és kellemetlenség csillapításán van. Amennyiben szükséges, vegyünk be fájdalomcsillapítót vagy borogassuk a területet.
-
Masszázs: Végül ami valóban elmulaszthatja az izomcsomót, az a masszázs. Erre különböző masszázstípusok lehetnek alkalmasak, mint amilyen a svédmasszázs vagy az egyszerű hátmasszázs.
Nálunk hozzáértő, megbízható masszőrök segítenek elmulasztani az izomcsomó okozta kellemetlenségeket. Válogass különböző masszázstípusaink között és foglalj időpontot még ma, hogy mihamarabb megszabadulhass ettől a fájdalmas állapottól!