A nyakfájdalom okai és kezelése
A nyakfájdalom rendkívül gyakori, ám legalább ennyire kellemetlen is. Szinte már mindenki tapasztalta, hogy milyen így felébredni vagy éppen a nap végén ettől szenvedni. Szerencsére azonban a legtöbb esetben igen egyszerű dolgok váltják ki, ennek megfelelően pedig kezelése és megelőzése sem megerőltető!
A nyakfájdalom okai
Mikor fáj?
Amikor a nyakfájdalom okát szeretnénk megállapítani, az első és legfontosabb kérdés, hogy mikor jelentkezik a fájdalom. Ez egyszerre két dolgot is jelent.
Egyrészt fontos, hogy csak akkor tapasztaljuk, amikor elfordítjuk a fejünket, egy bizonyos módon ülünk vagy fekszünk vagy szinte minden másodpercben. Ez már önmagában is sokat elárulhat a háttérben húzódó okokról.
Másrészt mivel általában egyszerű a magyarázat, annak megtalálása is legalább annyira egyértelmű. Gondoljuk végig, hogy mikor jelentkezett először a kellemetlen érzés! Rögtön ébredés után? Esetleg egy hosszú, számítógép előtt töltött nap után?
Nem megfelelő párna
Bár elsőre meglepő lehet a párnánkat hibáztatni a nyakfájdalom miatt, nem szabad kizárni ezt a lehetőséget. Sőt, ez kell, hogy legyen az egyik első gondolatunk, főleg, ha már ébredéskor is jelen van a fájdalom.
Amennyiben a párnánk túl lapos vagy magas, az kényszertartást eredményezhet alvás közben. Ez sajnos akkor is jelentkezhet, ha hónapok óta nem cseréltük le, hiszen a fejünk alá csúsztatott karunk, de akár egy általános izom feszültség is kiválthatja reggelre a fájdalmat.
Kényszertartás napközben
A másik gyakori ok a napközbeni helytelen testtartás. Ez ugyanis szinte észrevétlenül okozhat nem csak nyak-, de hátfájdalmat is – mi több, a kettő általában kéz a kézben jár. Ha egész nap rossz a tartásunk – akár egy asztalnál ülve vagy állva – az fokozatosan rontja az izmok állapotát.
A test automatikusan a tartás kiegyenlítésére törekszik, így előfordulhat, hogy egy oldalon befeszülnek az izmok, vagy akár be is görcsölnek. Ez a feszültség seperc alatt eljut a nyakba is, így a nap végére kifejezetten erős nyakfájdalom jelentkezhet.
Izomsérülések
A nyakfájdalomnak számtalan oka lehet, azonban a már felsoroltakon kívül van még egy dolog, ami bárkivel bármikor megtörténhet: a sérülés. A feszült, túlterhelt izmok sokkal hajlamosabbak a sérülésre, ami a test szinte bármely részén megtörténhet. Elegendő lehet egy hirtelen mozdulat vagy egy könnyűnek látszó tárgy felemelése.
A nyak izmainak sérülése szinte minden esetben fájdalommal jár, hiszen az állandó használat miatt csak nagyon nehezen „bújhat el” a fájdalom. Ezesetben azonban gyakori még a fájdalmas rész bőrpírja, melegsége – amelyek egyben olyan tünetek, amikkel a házi kezelés helyett érdemes szakértőhöz fordulni.
A nyakfájdalom kezelése, megelőzése
Rendszeres testmozgás
Sajnos a nyakfájás kezelésére és megelőzésére nem léteznek csodaszerek és pár perces megoldások. Elsődleges módszerként ezesetben is a hagyományos módszert lehet használni: a mozgást. A megfelelően kiválasztott testmozgás ugyanis nem csak az izmok megerősítésében, de ellazításában is segít.
Megfelelő testtartás a nap minden percében
Munka, kikapcsolódás és mindenek felett alvás közben nehéz odafigyelni arra, hogy hogyan tartjuk a testünket, azonban ez is tanulható! A megfelelő testtartás nagyon fontos ahhoz, hogy elkerüljük az izomcsomók kialakulását, amelyek különböző testrészek fájdalmához vezetnek.
Masszázs
Természetesen a rendszeres masszázs is tökéletes módja a nyakfájdalom elkerülésének. A svéd masszázs vagy a különböző relaxáló masszázsok segítenek az izmok ellazításában, ezáltal sokkal kisebb eséllyel alakul ki izomfájdalom.
Amennyiben többet szeretnél tudni az egyes testrészek fájdalmának okairól és kezeléséről, olvasd el többi blogbejegyzésünket is vagy foglalj masszázs időpontot még ma!