Barion Pixel
Kosár
Blog

A hátfájás oka: az 5 leggyakoribb életmódbeli probléma

Mi lehet a gyakori hátfájás oka? Ez napjaink egyik leggyakoribb népbetegsége, amelyet számtalan dolog okozhat. Sajnos súlyosabb esetekben komoly egészségügyi problémák is állhatnak a háttérben, a legtöbbször azonban egyszerű életmódbeli okokra vezethető vissza a fájdalom. Ezeken pedig némi odafigyeléssel és tudatossággal könnyedén lehet változtatni.

Ülőmunka 

Az ülőmunkát végzők a leginkább veszélyeztetettek a hátfájás kapcsán. A legtöbben nem figyelnek a megfelelő ülőmunka szabályokra – pedig ezek csakis a saját javukat szolgálják.

Általánosan elmondható, hogy a laptopok rosszabb testtartást követelnek, mint az asztali számítógépek. Ennek az oka, hogy képernyőjük és billentyűzetük egymáshoz nagyon közel helyezkedik el, így szinte lehetetlen a megfelelő pozíció megtartása. Ugyanakkor az asztali képernyők sem garantálják a hibátlan tartást - mindezekkel magyarázható a hátfájás oka. Nagyon fontos az irodai szék megfelelő beállítása is: a könyökök közel derékszögben álljanak gépelés és egérhasználat során, a lábak kényelmesen leérjenek a földre.

Álló munkavégzés 

Sajnos a hát fájdalom okai nem kerülhetők el azok számára sem, akik nem ülőmunkát végeznek. A nem megfelelő cipőválasztás ugyanis hosszútávú állás esetében kikényszeríti, hogy az ember helytelenül terhelje izmait, egészségtelenül tartsa magát, így pedig szinte elkerülhetetlenül hátfájáshoz vezet. Ezért nagyon fontos, hogy megfelelő talpvastagságú cipőt válasszunk és bizonyos időközönként üljünk le vagy mozogjunk egy kicsit.

Elektronikus eszközök 

Manapság a közösségi médiában való jelenlét jelentős időt tesz ki az emberek mindennapi rutinjából. Egyfajta kikapcsolódásként is gondolhatunk erre az időre, munka utáni pihenésként. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a munkából fakadó problémák figyelmen kívül hagyhatók. Az okostelefonok használatakor vagy tv nézés közben sokszor igen érdekes pozíciókat veszünk fel, amelyek pillanatnyilag kényelmesnek tűnhetnek, hosszabb távon azonban az izomzat deformálódásához vezethetnek. Ez pedig mind a baloldali hátfájás, mind a jobb oldali hátfájás okai lehetnek.

Hátfájás oka: mozgáshiány

Ha az ember megszokott rutinjának nem része a testmozgás, nehéz lehet újonnan beépíteni a szokások közé. Pedig a jól ismert egészségügyi hatásokon túl az izomeredetű fájdalmakon is segíthet a sport. A mozgáshiány ugyanis gyakran a hátfájás oka: a túl gyenge vázizmok nem bírják el a napi terhelést, tovább deformálódnak és fájdalmat okoznak.

Emiatt kifejezetten fontos, hogy hetente legalább 3-5 alkalommal része legyen a napunknak a mozgás, de természetesen az sem mindegy, milyen típusú edzést folytatunk. Fennálló hátfájdalom esetén ajánlatos elkerülni a súlyemelést és a kemény talajon futást, ugyanakkor sokat segíthet az úszás vagy a pilátesz.

Gerincferdülés

A gerincferdülés szintén lehet a hátfájás oka, sokan mégis csak legyintenek ennek a diagnózisnak a hallatán. Ezt a problémát azonban közel sem szabad félvállról venni. A gerincferdülés a gerincmenti izmok egyenlőtlen terhelése nyomán alakul ki, vagyis akár az előbbiekben felsorolt életmódbeli „hibák” túl sokáig folytatása is okozhatja. Eleinte talán csak kisebb kellemetlenségeket okoz, a helyzet azonban kezelés nélkül nem javul, így idővel a test további részei is megsínylik: a gerincferdülésből adódó hátfájás okai tüdő, csípő, nyak, láb vagy karpanaszokat is okozhat. Gyakran ajánlott eljárás ilyenkor a gyógymasszázs, amelyen belül a szegment masszázs segíthet a problémán.

A szokások megváltoztatása mellett további segítséget nyújthat a rendszeres hátmasszázs is. Az izmok ellazítását célzó eljárások enyhíthetik a mindennapi panaszokat, valamint segíthetnek abban, hogy a stressz szintje is csökkenjen. Nézd meg az általunk kínált masszázstípusokat és konzultálj masszőrjeinkkel, hogy melyik lehet számodra a legmegfelelőbb.

Foglalj időpontot a Central Harmony Massage Studioba és tedd meg az első lépést a hátfájás-mentes élet felé még ma!

Ne maradj le semmiről!
Ha értesítést szeretnél kapni akcióinkról, új szolgáltatásainkról, iratkozz fel értesítőnkre!
Hol találsz meg minket?

Hívj minket telefonon: +36 20 409 5484, vagy írj nekünk üzenetet.

Adatkezelési beállítások

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.